
Každá matka má v materskom mlieku unikátnu zmes protilátok, ktorá sa počas celej doby dojčenia a aj medzi jednotlivými tehotenstvami udržiava prekvapivo stabilná. Tento objav pochádza z nedávnej americkej štúdie, ktorá odhalila, že materské mlieko je skutočne jedinečné pre každého jednotlivca.
Ako materské mlieko ovplyvňuje imunitu bábätka?
Materské mlieko poskytuje novorodencovi prvotnú ochranu pred infekciami vďaka protilátkam, ktoré bábätko dostáva prostredníctvom matky. Napriek tomu, že každé dojčené dieťa prijíma túto ochranu, nie všetky bábätká sú rovnako chránené pred rôznymi infekciami. Jednou z týchto závažných infekcií je nekrotizujúca enterokolitída (NEC), ktorá môže byť pre novorodencov životu nebezpečná.
Dr. Timothy Hand, odborník na pediatriu a imunológiu z Univerzity v Pittsburghu, vysvetľuje: „Naša štúdia ukázala, že zatiaľ čo protilátky rôznych matiek sú veľmi rozdielne, protilátky tej istej matky zostávajú počas času prekvapivo podobné, dokonca aj v priebehu mesiacov. Ak teda matke chýbajú určité protilátky, napríklad tie, ktoré chránia pred NEC, jej bábätko túto ochranu nikdy nezíska. To by mohlo vysvetľovať, prečo niektoré deti ochorejú na NEC, zatiaľ čo iné nie.“

Čo je nekrotizujúca enterokolitída (NEC)?
NEC je závažné zápalové ochorenie čriev, ktoré postihuje predovšetkým predčasne narodené deti. Toto ochorenie je spojené s určitými baktériami v črevách, pričom deti kŕmené umelou výživou sú naň náchylnejšie. Dojčenie znižuje riziko vzniku NEC dvakrát až štyrikrát v porovnaní s deťmi, ktoré sú kŕmené umelou výživou.
Novorodenci, ktorých imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý, sú chránení protilátkami, ktoré prechádzajú cez placentu a následne prostredníctvom materského mlieka. Tieto protilátky sa viažu na baktérie v črevách bábätka a chránia ho pred poškodením.
Rôzne matky, rôzne protilátky
V najnovšej štúdii Hand a jeho tím zistili, že zdravé dojčatá mali v stolici baktérie, ktoré boli väčšinou viazané na materské protilátky. Naopak dojčatá, ktoré neskôr ochoreli na NEC mali viac baktérií, ktoré sa tejto väzbe vyhli. To viedlo Handa k hypotéze, že odlišná imunita bábätiek voči NEC môže byť spôsobená rôznymi protilátkami, ktoré poskytujú ich matky a nová štúdia túto teóriu podporuje.
V štúdii tím analyzoval materské mlieko od rôznych darcov z dvoch inštitúcií a pomocou rôznych baktérií merali, na ktoré kmene sa protilátky jednotlivých darcov viažu. „Profil protilátok každej matky darkyne bol úplne odlišný, čo sme očakávali, ale teraz to máme aj vedecky potvrdené,“ povedal Hand.

Stabilita protilátok počas tehotenstva
Zaujímavé je, že aj keď sa materské mlieko počas dojčenia mení z hustého kolostra na zrelé mlieko, zloženie protilátok zostáva stabilné. Hand a jeho tím porovnávali mlieko od rovnakých darkýň v priebehu času a zistili, že protilátky zostávajú podobné aj počas viacerých tehotenstiev.
Čo to znamená pre budúcnosť?
Tento výskum prináša nádej, že lepšie pochopenie špecifických baktérií, ktoré sú pre predčasne narodené deti najnebezpečnejšie, môže viesť k vývoju protilátok, ktoré by sa mohli pridať do umelej výživy alebo materského mlieka, čím by sa zvýšila imunita bábätiek.

Zdroj: NewsMedical.net, University of Pittsburgh, Journal of Experimental Medicine