top of page

Črevné baktérie: prehľad všetkého dôležitého

May 20, 2024

4 min read

3

46

0

Črevo je najväčším imunitným orgánom u ľudí. Nachádza sa v ňom viac ako 70 % všetkých imunitných buniek a približne 100 biliónov črevných baktérií. Odborníci označujú všetky baktérie v čreve ako mikrobióm . Spolu so všetkými ostatnými mikroorganizmami v ňom prítomnými tvorí črevnú flóru.



Negatívny obraz črevných baktérií, ktorý si mnohí ľudia často spájajú s patogénmi, sa čoraz viac stáva pozitívnym . A právom! Aby sa zachovali početné funkcie životne dôležité pre náš organizmus, mala by existovať stabilná rovnováha v črevnej flóre: málo škodlivých a čo najviac dobrých črevných obyvateľov . Často to nie je také jednoduché, pretože črevné baktérie sú veľmi citlivé a je potrebné sa o ne starať.


Štruktúra čriev


Tenké črevo sa spája priamo so žalúdkom. Jeho úlohou je pomocou enzýmov rozložiť zložky potravy (sacharidy, bielkoviny, tuky) na ich jednotlivé časti (cukry, aminokyseliny, mastné kyseliny). Živiny ako vitamíny či soli prechádzajú cez stenu tenkého čreva do krvi a tým aj do iných orgánov. Tenké črevo nakoniec ústi do približne 1,5 metra dlhého hrubého čreva. Hrubé črevo je okrem iného zodpovedné aj za vstrebávanie a tvorbu vitamínov. Pomáhajú tomu miliardy baktérií v črevnej flóre. 


Druhý mozog


Celý gastrointestinálny trakt je vybavený komplexnou sieťou nervových buniek. Lekári preto označujú takzvaný enterický nervový systém aj ako "brušný mozog". Je v neustálej vzájomnej výmene s hlavou: cez os črevo-mozog črevné baktérie ovplyvňujú mozgové funkcie pomocou signálnych molekúl a hormónov. Majú teda vplyv na pamäť, prežívanie, správanie a vnímanie stresu. 


Čo sú črevné baktérie?


K dnešnému dňu je celkovo známych asi 1400 rôznych mikroorganizmov vyskytujúcich sa v tráviacom trakte. Toto zloženie baktérií je u každého človeka iné. Preto sa v zdravom čreve jedného človeka nachádza len okolo 160 druhov baktérií. Z tohto dôvodu je črevný mikrobióm rovnako individuálny ako ľudský odtlačok prsta. Avšak niekoľko bakteriálnych kmeňov dominuje a je prítomných vo veľkých množstvách v každom ľudskom čreve. Medzi najčastejšie kmene patria aj Actinobacteria, Proteobacteria, Fusobacteria a Verrucomicrobia. 



Čo robia baktérie mliečneho kvasenia v čreve?


Medzi najznámejších zástupcov črevných baktérií patria baktérie mliečneho kvasenia. Ich úlohou je v našom organizme premieňať cukor na kyselinu mliečnu a získavať energiu zo sacharidov. Potláčajú aj škodlivé choroboplodné zárodky a posilňujú tak imunitný systém. Medzi baktérie mliečneho kvasenia, ktoré boli doteraz najlepšie preskúmané a identifikované, patria:


Lactobacillus reuteri - Baktéria v tvare tyčinky je probiotikum a nachádza sa napr. v syre, saláme, kyslej kapuste, uhorkách a cvikle.


Lactobacillus acidophilus - okrem iného pomáha fermentovať laktózu na kyselinu mliečnu. To vytvára prostredie, v ktorom sa "zlé baktérie" cítia nepríjemne.



Lactobacillus rhamnosus - črevná baktéria zo skupiny probiotík, no vedci si zatiaľ nie sú celkom istí, či v čreve zostáva natrvalo, alebo je tam len dočasne.




Streptococcus thermophilus - Táto probiotická baktéria mliečneho kvasenia je známa ako zdraviu prospešná. Rôzne štúdie in vitro ukázali, že má antimikrobiálne (zamerané na určité mikroorganizmy) vlastnosti.



Lactobacillus casei - Dá sa nájsť nielen v črevách, ale aj v ústach ľudí. Niektoré podkmene sa používajú v medicíne (napríklad na ochranu pred infekciami). 



Existujú aj zlé črevné baktérie?


Podľa toho, ktoré baktérie sa v čreve usadia, lekári hovoria o zdravej črevnej flóre, alebo o takej, ktorá nie je v rovnováhe . V prvom prípade sa mikrobióm skladá hlavne z dobrých črevných baktérií. Flóra sa však vplyvom rôznych vonkajších vplyvov môže pomerne rýchlo dostať do nerovnováhy. Toto zahŕňa:


  • zmena obvyklej stravy

  • stres

  • choroby gastrointestinálneho traktu

  • lieky (najmä antibiotiká)


Uvedené faktory môžu viesť k tomu, že dobré črevné baktérie budú potlačené a zlé prevezmú vládu: vzniká takzvaná dysbióza. Črevná flóra teda nie je v rovnováhe. Väčšinou potom pociťujeme ťažkosti ako sú:


  • plynatosť

  • hnačka

  • nepravidelné pohyby čriev

  • difúzna bolesť brucha


Súčasné štúdie tiež spájajú nerovnováhu alebo zmenu črevných baktérií v ľudskom tele s rozvojom širokého spektra fyzických ťažkostí.  



Akú funkciu majú črevné baktérie?


Prečo sa telo spolieha na pomoc črevných baktérií? Čo presne robia baktérie a akú funkciu majú pre mikrobióm v čreve?


Črevné baktérie sú nám oddávna známe ako usilovní pomocníci pri trávení. Dodávajú ľudskému telu aj životne dôležité živiny. Aby to bolo možné, produkujú enzýmy. Tie zase pomáhajú extrahovať vitamíny, mastné kyseliny a aminokyseliny z inak nestráviteľných zložiek potravy. Okrem toho majú črevné baktérie aj ďalšie dôležité úlohy a funkcie v ľudskom organizme.


Ako dobré črevné baktérie bojujú s tými, ktoré nie sú pre nás prospešne?


  • Baktérie mliečneho kvasenia vytvárajú kyslé prostredie (hodnota pH pod sedem). Vírusy, škodlivé baktérie a plesne preferujú zásadité (hodnota pH nad sedem).

  • Dobré črevné baktérie zabraňujú usadzovaniu škodlivých zárodkov tým, že jednoducho obsadzujú biotopy na črevnej sliznici a šíria sa.

  • Proti cudzím telesám sa bojuje aj prostredníctvom produkcie protilátok. Tým sú ich toxické výlučky neškodné, takže sa cez črevnú stenu nedostanú do organizmu.

  • Ak sa škodlivým baktériám stále podarí prekonať ochrannú stenu tých dobrých, imunitné bunky sú informované, aby votrelcov zničili.

  • Neustálym kontaktom medzi črevnými baktériami ale aj imunitným systémom si telo neustále trénuje obranyschopnosť a vytvára dôležité protilátky.


Prostredníctvom týchto procesov dobré baktérie chránia telo pred možným oslabením.

Črevné baktérie sa starajú aj o prísun životne dôležitých živín a likvidáciu napríklad vlákniny a odbúravajú nestráviteľné zložky potravy. Vitamín B12 produkovaný kmeňom Lactobacillus je tiež rozhodujúci pre krvotvorbu a nervový systém. Iná vedecká teória vychádza z predpokladu, že črevné baktérie môžu prostredníctvom komunikácie s mozgom ovplyvňovať aj vnímanie, emocionálny život a správanie.  


Pre udržanie pozitívneho prostredia v črevách by ste sa mali vyhýbať rizikovým faktorom, ktoré poškodzujú črevnú flóru. Sem patrí predovšetkým stres. Ale aj po užívaní antibiotík môže byť potrebné obnoviť dobré črevné baktérie. Najlepšie to dosiahnete vďaka vyváženej strave s množstvom ovocia a zeleniny, celozrnnými výrobkami a dostatkom tekutín. Pravidelný pohyb má pozitívny vplyv aj na trávenie. Niektoré potraviny majú tiež vplyv na črevné baktérie:


  • probiotikum: Dodávajú mikroorganizmy do čriev. Do tejto kategórie patrí napríklad jogurt, kefír alebo kyslá kapusta.

  • prebiotiká: Slúžia ako potrava pre existujúce dobré baktérie, ako je psyllium a ľanové semienko, pšeničné otruby, alebo čakanka.


Probiotické výživové doplnky od Dr. Wolz obsahujú vysoký počet zodpovedajúcich bakteriálnych kmeňov a sú dostupné ako kapsuly alebo prášok.



Zdroj: https://www.wolz.de/magazin/darmflora

 

May 20, 2024

4 min read

3

46

0

Comments

Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page