Počas tehotenstva musí ženský organizmus zabezpečiť výživu dieťaťa a tak pracuje na plné obrátky. Tým sa okrem iného zvyšuje aj potreba horčíka. Tento minerál plní v ľudskom tele mnoho životne dôležitých úloh.
Prečo by mala žena počas tehotenstva užívať horčík?
Vyváženou a na horčík bohatou stravou (napríklad tekvicové semienka, kešu orechy, alebo sójové produkty) je možné normálne pokrývať jeho dennú potrebu. Počas tehotenstva sa však menia tieto predpoklady:
Dieťa a placenta rastú počas tehotenstva rýchlo. Aby organizmus zvládal všetky tieto zmeny, potrebuje viac horčíka ako predtým.
Okrem toho v tehotenstve organizmus vylučuje viac horčíka močom.
Koľko horčíka je odporúčané užívať?
Koľko horčíka by mala žena užívať, závisí od viacerých faktorov.
Nemecká spoločnosť pre výživu DGE odporúča ženám od 25 rokov asi 300 mg magnézia denne. Počas tehotenstva je vhodné užívať horčíka viac, minimálne však 350 mg denne (ÚVZ SR).
Ako rozpoznať nedostatok horčíka?
Možné príznaky:
Pocit únavy a vyčerpania
Svalové kŕče
Zápcha
V čom môže horčík počas tehotenstva pomôcť?
Zmiernenie bolesti: Niektoré ženy pociťujú na začiatku tehotenstva nepríjemné bolesti v oblasti slabín. Ak sú tieto bolesti výrazné a nedajú sa zmierniť oddychom a masážami, lekár môže predpísať vysoké dávky magnézia, ktoré uvoľňuje svaly, vrátane maternice.
Potlačenie kontrakcií: Nie každá kontrakcia maternice znamená začiatok predčasného pôrodu. Od 20. týždňa tehotenstva môžu nastať tzv. Braxton-Hicks kontrakcie, ktoré sú prípravou na pôrod. Ak však kontrakcie prichádzajú pred 37. týždňom v krátkych intervaloch, môže ísť o predčasné kontrakcie a je potrebné poradiť sa s lekárom.
Prevencia preeklampsie a eklampsie: Každá návšteva gynekológa počas tehotenstva zahŕňa meranie krvného tlaku a testovanie moču. Vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči môžu naznačovať preeklampsiu, ktorá môže ohroziť matku a dieťa. V prípade eklampsie, ktorá zahŕňa kŕče, je nevyhnutná hospitalizácia a liečba vysokými dávkami magnézium sulfátu na zníženie rizika komplikácií.
Čo je potrebné brať do úvahy pri užívaní horčíka?
Ak lekár predpísal aj iné doplnky ako železo alebo vápnik, je dôležité medzi ich užitím urobiť aspoň dvojhodinový odstup, aby sa zabezpečila správna absorpcia. Rovnako je lepšie užívať lieky s väčším časovým odstupom.
Horčík sa môže užívať kedykoľvek počas dňa. Ak však žena trpí nočnými kŕčmi v lýtkach, je lepšie ho užiť pred spaním, aby sa predišlo týmto nepríjemnostiam.
Aké vedľajšie účinky môže mať užívanie horčíka?
Pri dennom užívaní doplnkov môže občas dôjsť k vedľajším účinkom. V prípade magnézia sú však veľmi zriedkavé. Vysoké dávky môžu spôsobiť mäkkú stolicu až hnačku a žalúdočné ťažkosti.
Zdroj:
Deutsche Gesellschaft für Ernährung e.V.: Ausgewählte Fragen und Antworten zu Magnesium.
Empfehlungen der Gesellschaft für Magnesium-Forschung e.V.: Magnesiumsupplementation in der Schwangerschaft.
Padda J, Khalid K, Colaco LB, Padda S, Boddeti NL, Khan AS, Cooper AC, Jean-Charles G: Efficacy of Magnesium Sulfate on Maternal Mortality in Eclampsia. Cureus. 2021 Aug 20